Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

MAY TOHUM’UN AR-GE VE TEKNOLOJİ YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDİYOR

1978 yılından beri sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının ıslah çalışmaları, üretimi, pazarlama ve satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına her geçen yıl arttırarak devam ediyor.

1997 yılında, Hibrit Ayçiçeği ile ıslah faaliyetlerine başlayan MAY Tohum, bugün, Hibrit Ayçiçeği, Hibrit Mısır, Pamuk ve Fasulye türlerinde gerçekleştirdiği nitelikli tohum ıslah çalışmaları sonucunda, 40 üzerindeki ülkeye, tohum, tohum teknolojisi ve lisans ihracatını gerçekleştiriyor.

Türkiye’de 5 lokasyonda, Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştiren MAY Tohum, yıllık cirosunun % 8’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. İzmir -Torbalı, Bursa-Mustafakemalpaşa, Bursa – Merkez, Trakya ve Adana’da bulunan Ar-Ge istasyonlarında, ‘Yerinde ıslah’ stratejisi ile Türk çiftçisi ve uluslararası pazarda hedef coğrafyalar için toprak ve iklim şartlarına en uyumlu, stres şartlarına en dayanıklı ve verimli tohum çeşitlerini geliştiriyor. Dünya çapında yeni tarım teknolojilerini yakından takip eden MAY Tohum, bitki ıslahı konusundaki uzmanlığını modern tarım teknolojileri ile birleştirerek, Türk Tarım sektörüne katma değer sağlıyor. 2018 yılından beri tarım sektöründe dünyada kullanılan en son teknolojilerden biri olan Dron teknolojisini üretim süreçlerine entegre eden MAY Tohum, tohum üretim arazilerinde bitki sağlığını analiz ederek, birim alanda verimi ve kaliteyi maksimize ediyor.

Tohum Üretiminde Dron Teknolojisi ile Birim Alandan Maksimum Verim ve Kalite

Yeni tarım teknolojilerine yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren MAY Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Yormazoğlu şöyle konuştu; “2018 yılında üretim ve ıslah tarlalarımızda kullanmak üzere, dron teknolojisini üretim süreçlerimize dahil ettik. Dronlarımızdaki özel kameralarla arazilerimizdeki bitkilerin sağlığını, gelişimini, farklı stres koşullarını ve bitkilerin bu stres koşullarına tepkilerini analiz ediyor, hedef odaklı uygulamalarımızla süreçlerimizdeki verimliliği ve kalite kriterlerini arttırıyoruz. Dronlarımızdaki özel multispectral kameralar vasıtasıyla havadan yapılan haritalama işlemleri ile etkili ekim araştırmaları ve planlamaların yanı sıra hassas ilaçlama, gübreleme ve sulama çalışmalarında drone teknolojisinden yararlanarak, birim alandan maksimum verimi sağlıyoruz.

Sürdürülebilir Tarımsal Gelişim için Bitki Genetiği ve Tohum Islahında Üniversite İşbirlikleri

Dünya standartlarında, nitelikli tohum ıslahı için Ar-Ge mühendis ve tekniker ekibinin bilimsel alandaki sürekli gelişimine önem veren MAY Tohum, yurtiçinde ve yurtdışındaki bitki genetiği ve tohum ıslahı konusunda yetkin üniversitelerle eğitim işbirliği protokolleri gerçekleştiriyor. Sürdürülebilir tarımsal gelişim vizyonuyla hareket eden MAY Tohum, Aralık 2019’da,  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile "Temel Genetik ve Bitki Islahı Eğitim İşbirliği Protokolü" imzaladı. Yapılan eğitim iş birliği hakkında detaylı bilgi veren Yormazoğlu, çalışanlarının tohum ıslahı alanındaki bilimsel alanda gelişimlerini çok önemsediklerini ifade etti. Yusuf Yormazoğlu, “ MAY Tohum olarak Ar-Ge çalışmalarına başladığımız günden beri, her zaman nitelikli tohum ıslahını odak noktamız haline getirdik. Ar-Ge ekibimizi, uluslararası firmalarla rekabet edecek düzeyde bilgi birikimi ve mesleki donanımlarını geliştirmek için yurtdışında ve yurtiçinde özel eğitim projeleriyle destekledik. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türkiye’de, bitki ıslahı ve bitki genetiği konusunda yetkin üniversitelerden biri. İmzaladığımız iş birliği protokolü bu nedenle bizim için çok kıymetli. Firma olarak, Ar-Ge’ye yaptığımız bu gibi eğitim yatırımlarıyla, paydaşlarımıza, dünya standartlarında tohum teknolojisi sunmaya ve Türk tohum sektörünün gelişiminde katma değer sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

  • Tarih: 22.01.2020
  • Kategori:
  • Etiket: ,