Haberler

HABERLERE GERİ DÖN

TÜRK TOHUM ÜRETİCİSİ TATLI MISIR TOHUMU KONUSUNDA DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Türkiye’nin en büyük ve dünyanın önde gelen tatlı mısır tohumu üreticilerinden olan MAY Tohum Hollanda, Macaristan, İtalya, Rusya, Ukrayna, Moldova ve Bulgaristan’daki gıda sanayi temsilcilerini ve tatlı mısır üreticilerini, Bursa’da ağırladı. MAY Tohum’un Bursa merkez tesisini, Eskişehir - Merkez’de ve Bursa - Yenişehir’de bulunan toplam 50 dekarlık Tatlı Mısır Islah Bahçelerini gezen sektör yetkilileri, MAY Tohum’un tatlı mısır tohumları ticari portföyünü ve ticari aday çeşitlerini yerinde inceleme fırsatı buldular.

9, 10 ve 11 Ekim tarihlerinde, kendi ülkelerindeki rakip çeşitler ile birlikte ekimi yapılmış olan MAY Tohum ticari ve ıslah aşamasındaki tatlı mısır çeşitlerini kıyaslayarak inceleme fırsatı bulan gıda sanayi temsilcileri ve tatlı mısır üreticileri, MAY Tohum’un portföyünde bulunan süper tatlı ve normal tatlı mısır segmentindeki çeşitleri ile ilgili memnuniyetlerini ifade ettiler. Farklı olgunlaşma gruplarına sahip, verimleri, işletme randımanları ve lezzetleri ile dikkatleri üzerine çeken süper tatlı segmentte Baron F1, Caramelo F1, Vega F1, Khan F1 ve Mirza F1 çeşitleri, normal tatlı segmentte Merit F1 ve Tanem F1 çeşitleri performansları ile takdir topladılar. Hollanda, Macaristan, İtalya, Rusya, Ukrayna, Moldova ve Bulgaristan ülkelerinden gelen yetkililer, MAY Tohumun Tatlı mısır portföyündeki tüm çeşitlerin, ülkelerinin farklı iklim koşulları, toprak tipleri ve yetiştirme tekniklerinde de başarı ile yetiştirilebildiğini ifade ettiler.

Yüksek Kazanç Sağlayan Tatlı Mısır Çeşitleri

 1978 yılından beri, sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının ıslahı, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, deneyimli ürün geliştirme ekibinin çalışmaları sonucu, taze pazarın ve gıda sanayicilerinin beklentilerini karşılayacak nitelikte, yetiştirileceği bölgenin iklim ve toprak yapısına en uygun tatlı mısır çeşitleriyle hem yurt içi hem de yurt dışındaki odak ülkelerdeki pazar payını her geçen yıl arttırıyor.  Tatlı Mısır portföyü ve ürün geliştirme faaliyetleri hakkında da detaylı bilgiler verilen etkinlikte, MAY Tohum Sebze Satış ve Pazarlama Müdürü İsmail Çakır şöyle konuştu; “Tüm ürün geliştirme süreçlerimizde, sanayi üretiminin ve taze pazarın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak çeşitlere odaklanıyoruz. Türkiye ve dünyada hedef pazarlarımızdaki sanayi üretimini verim, kalite ve proses aşamalarında destekleyecek nitelikteki çeşitler üzerinde yoğunlaşarak, sanayi proseslerine uyumlu, ideal kalite kriterlerine sahip işletme randımanı yüksek, lezzetli çeşitler geliştiriyoruz. Yüksek adaptasyon kabiliyetleri ve stres koşullarına dayanıklılıklarıyla dikkat çeken çeşitlerimiz, taze Pazar segmentinde uzun raf ömrü kabiliyetleri ile nakliye ve depolama süreçlerindeki kalite kayıplarını minimize ederek hem üreticisine hem alıcısına yüksek kazanç sağlıyor.”

40’ın Üzerindeki Ülkeye İhracat

Tatlı mısır tohumu konusunda Türkiye Pazarında lider olduklarını ifade eden Çakır, “Türkiye pazarında lider konumda olan tatlı mısır çeşitlerimiz, farklı beklentilere sunduğu yenilikçi çözümler ile hem taze pazar üreticilerinin hem de gıda sanayicilerinin öncelikli tercihi oluyor. Bu nedenle gerek yurt içi, gerek yurt dışındaki tatlı mısır çeşitlerimizi tercih eden üreticilerden çok olumlu geri bildirimler almaktayız. Hem yurt içerisinde hem de yurt dışında her yıl ciddi bir ivme ile yükselen satış rakamlarımızda bunun bir göstergesidir. Türkiye’de ürettiğimiz Tatlı Mısır tohumlarımızı 40’ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

  • Tarih: 31.10.2018
  • Kategori:
  • Etiket: ,