MAY TOHUM SANAYİ DOMATESİ ÇEŞİTLERİ PAZARDA BEĞENİ KAZANIYOR

Sanayi Domatesi türünde Türkiye’nin önde gelen tohum firmalarından MAY Tohum, Türkiye çapında gerçekleştirdiği ürün geliştirme faaliyetleri sonucunda çeşit portföyünü güçlendirdi. Gıda sanayi profesyonellerinin ve çiftçilerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte çeşitlere odaklanan MAY Tohum, portföyünde bulunan farklı olgunlaşma gruplarına sahip, hastalık dayanımları ile verimleri yüksek çeşitleriyle üreticilerin beğenisini kazanıyor.

Önceliğimiz Ürün Geliştirme

MAY Tohum Sebze Ürün Müdürü Ali Hamza, sanayi domatesi çeşitleri hakkında detaylı bilgi verdi. Ürün geliştirme faaliyetlerinde, sanayi üretiminin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitlere odaklandıklarını belirten Ali Hamza, sanayi üretimini verim, kalite ve proses aşamalarında destekleyecek nitelikteki çeşitler üzerinde yoğunlaşarak, üretim proseslerine uyumlu, ideal meyve rengi ve ürün boyutuna sahip, işletme randımanı yüksek çeşitleri geliştiriyoruz dedi.

2022 sezonunun, sanayi domatesinde azalan ekim alanlarına rağmen oldukça başarılı geçtiğine değinen Ali Hamza, özellikle Virüs hastalıklarına yüksek dayanımlı, iri meyve yapısına sahip çeşitlere talebin yüksek olduğunu söyledi. Hamza, “2022 yılında sanayi domatesi ekilişlerinde bölgesel dalgalanmalar yaşanmaktadır. MAY Tohum olarak güçlü çeşit havuzumuz, ürün geliştirme kapasitemiz ve tecrübemiz ile bu türde Pazar payımızı düzenli olarak artırmaktayız.

Bu yıl özellikle iri meyve, TSWV ve TYLCV virüs hastalıklarına, Mildiyö hastalıklarına dayanımı yüksek olan çeşitlerimize talep oldukça fazla oldu. Geçtiğimiz yıl portföyümüze dahil ettiğimiz, iri meyve yapısına sahip, hastalık dayanımları ve tarla bekleme kabiliyetleri yüksek çeşitlerimizden Külçe F1 ve Âlâ F1 pek çok bölgede lider çeşit konumundadır. Tomar F1 ve Bitek F1’in geçtiğimiz yılki saha performanslarına paralel olarak yoğun talep gördükleri ve pazarda adından söz ettirdiğini gururla görüyoruz.” Diye konuştu.

Pazarın beklentilerini tam anlamıyla karşılayan sanayi domatesi çeşitlerine odaklandıklarının altını çizen Hamza, Türkiye’de sanayi domatesi ekimi yapılan her bölgede, her yıl gerçekleştirdiğimiz kapsamlı ürün geliştirme çalışmalarının devam edeceklerini dile getirdi.